Zespoły

Zawody

Zawody Akrobatyki Sportowej składają się z rund kwalifikacyjnych i finałów lub tylko rundy finałowej w następujących kategoriach:

  • dwójki kobiet
  • dwójki męskie;
  • pary mieszane,
  • trójki kobiet
  • czwórki męskie

Wszystkie ćwiczenia muszą być wykonywane z muzyką (występ do muzyki wykonywany jest od klasy III)  na macie gimnastycznej o wymiarach 12 x 12 metrów. Ćwiczenia muszą rozpoczynać się od pozycji statycznej, być choreografowane w całości i kończyć się pozycją statyczną.

Punktacja

Każde występ jest oceniany pod kątem jego (A) wartości artystycznej, (D) wartości trudności i wykonania technicznego (E). Wyniki E, A, D, kary, końcowy wynik i ranga są pokazywane publicznie.

W przypadku wszystkich konkursów wykonanie i artyzm występów ocenia się od 0 do 10,0 z dokładnością do 0,001. Poziom trudności dla ćwiczenia nie ma maksimum dla seniorów.  (W poszczególnych grupach wiekowej trudność jest ściśle kontrolowana i ustalana jej wielkość maksymalna.)

Ocena wykonania technicznego

Ocena dotyczy jakości wykonania technicznego ćwiczenia, a nie stosowanej techniki. Ocenia się spsobłób wprowadzania i wyprowadzania z elementów; poprawność linii i kształtu,  amplituda w wykonaniu. Sędziowie zwracają uwagę na  pełne rozciągnięcie w elementach balansu i maksymalny lot dynamicznych elementów; stabilność elementów statycznych; pewny siebie, skuteczny chwyt, rzucanie i kontrola lądowania.

Trudność

Trudność ćwiczenia jest określana poprzez uwzględnienie elementów użytych w składzie ćwiczenia. Arkusz taryfowy dostarczany przez trenera przed zawodami  jest ilustrowaną deklaracją zespołu poszczególnych elementów trudności, które mają zostać wykonane.

Wykonanie Artystyczne

Artyzm zajmuje się strukturą choreograficzną i projektem ćwiczenia oraz różnorodnością treści, w tym doborem elementów trudności. Obejmuje także relacje między partnerami, ruch i muzykę.